Nový DVD přehrávač CyberHome CH-462

Zkušenosti a zážitky

Petr Stehlík (c) 2005

Původně napsáno 26.června 2005, poslední úpravy koncem srpna 2005 - viz. dodatek.

Úvod

Po nečekané smrti mého oblíbeného Cyberhome 402 jsem bez dlouhého otálení objednal nový DVD přehrávač od stejné firmy - tentokrát typ 462. Za cenu o čtvrtinu nižší než původní CH 402 jsem získal navíc podporu MPEG4 (DivX/XviD), komponentní výstup a možnost českého firmware. I když jsem předem věděl z internetových diskuzí o možných problémech se špatně vypálenými médii, byl jsem z koupě nového přehrávače nadšen. Bohužel ne dlouho.

Popis

Jednou větou o přístroji: elegantně malý (slim design), takže už nepasuje rozměry do standardní HiFi sestavy, s ergonomicky naprosto příšerným dálkovým ovladačem (naštěstí funguje i původní ovladač od mrtvého CH 402, který je mnohem intuitivnější).

Problémy

Nechci chodit dlouho kolem horké kaše nebo to nějak okecávat, takže následuje seznam problémů seřazených dle závažnosti, jak byly mnou mnohokrát ověřené na originálním firmware v.25 i nejnovějším českém v.07 (odpovídá zřejmě v.29).
  1. CH 462 nedokáže přehrát některá (i originální) DVD, prostě vytuhne!

  2. CH 462 nepodporuje/ignoruje volbu zvukové stopy v DVD menu

  3. CH 462 neposílá stereo zvuk do digitálního koaxiálního výstupu

  4. CH 462 nechápe rozlišení polovičního PALu (352x576) jako fullscreen

Shrnuto a podtrženo: jako DVD přehrávač CH 462 naprosto propadá a nemůžu ho doporučit ani nejlepšímu příteli své ženy!

Podrobněji k jednotlivým problémům:

1) Nepřehraje originální DVD

Koupili jsme si originální DVD Bambi (speciální dvojdisková edice). CH 462 neprojde přes úvodní obrazovky varující před trestem za pirátství - z DVD mechaniky je slyšet zvuk šíleného seekování, obraz se zasekává, rozpadá na čtverečky, až se to nakonec resetne a začne od začátku (v lepším případě - v horším to vytuhne úplně). Stejně tak originální DVD Pat a Mat 3. A do třetice všeho špatného, Pejsek a kočička. Všechny tyto DVD hrají v Cyberhome 402 (mým kamarádům "čtyřistadvojky" ještě nezemřely) správně a bez problémů.

2) Když přehraje, tak nezvolí zvuk

Ty originální DVD, které mi hrají, mají zásadní problém s volbou zvukové stopy - prakticky nelze používat DVD menu pro volbu jazyka (např. Terminátor 3) anebo druh zvuku DD2.0/DD5.1/DTS (např. Kabát - Dole v dole). Tohle se dá obejít tím, že se ručně zvolí zvuková stopa tlačítkem Audio na DO. Ale člověk na to musí myslet, musí to znát a může ho akorát štvát, že volba v DVD menu je k ničemu. Nechápu, jak takto zásadní chyba ve firmware mohla projít QA. Podle mě to naprosto odporuje DVD specifikacím. Děsivé.

3) A když se zvukem, tak na špatném výstupu

A když už teda vzdám přehrávání originálních DVD a vyrobím si nějaké svoje (třeba z videokamery), tak zas narazím na to, že zvuk (stereo, nebo i jen mono) nejde vůbec do digitálního koaxiálního výstupu, ale jen na stereo cinche. Výsledkem je, že receiver mlčí, a já musím jít k němu a ručně přepnout zvukový vstup z digitálního na analogový (tento přepínač není ani na DO receiveru, zjevně se s častým přepínáním vůbec nepočítalo). Je to maximální otrava. Proč tohle u předchozího CH 402 nebylo nutné? Tam šel na digitální výstup i stereo/mono zvuk.

4) ... a zlobí i poloviční PAL

A k poslednímu problému: kromě DVDček z videozáznamů si dělám taky SVCD nebo DVD z pořadů zaznamenaných z TV. Pro ušetření datového toku dělám ty disky v rozlišení polovičního PALu, tedy 352x576. To je jedno z platných rozlišení uváděných DVD specifikací a předchozí model CH 402 ho uměl přehrát správně, tedy roztažený na celou obrazovku. Ne tak tento CH 462 - a to je opět pěkný zmetek nedodržující normy.

Jiné než MPEG2

Jak jste si asi všimli, úplně jsem se vyhnul přehrávání filmů v MPEG4 (DivX/XviD). Tomu se věnují ostatní uživatelé v konferencích mnohem vehementněji, než by se podle mého příslušelo. Toto má být především DVD přehrávač, pracující dle mnoho let známých DVD specifikací a norem. K DivX bych mohl taky ledasco napsat, ale protože mám doma drtivou převahu originálních DVD, mám zájem o korektní přehrávání především jich.

Závěr

Naděje umírá poslední: třeba je ještě šance, že budu vyslyšen a firmware opraví. Přecejen jsou to softwarové chyby, které by při minimální snaze mohly zmizet.

Dodatek: konec dobrý, všechno dobré

Vzdal jsem doufání ve vyslyšení svých nářků a opravu firmware a reklamoval CyberHome 462 u prodejce. Uplynulo 30 dnů a ještě asi dva, a tak jsem se prodejci ozval, a ten to vyřešil výměnou za peníze... A za ty jsem mohl koupit další DVD přehrávač.

Kontakt

pstehlik@sophics.cz
Mnoho let neudržovaná homepage
Čtenářů