DVD přehrávač CyberHome CH-402S

Zkušenosti a zážitky

Petr Stehlík (c) 2003

Původně napsáno 24.ledna 2003, poslední úpravy 26.června 2005 - viz. smrt.

Úvod

I když mám už dlouho plně multimediální PC (DVD-ROM, SB-Live, VGA s TV-Out), pořád to nějak nebylo ono. Pohodu v obývacím pokoji mohlo zaručit jen nefalšované domácí kino. Loňský podzim jsem si sestavil seznam požadavků, co by mělo to kino umět (přehrát MP3, SVCD, možná i JPG, dekódovat Dolby Prologic II a taky být co možná nejlevnější) a pak jsem hledal výrobek, který tomu bude vyhovovat. Skoro celé Vánoce byl můj favorit Samsung HT-DM150, který (až na JPG) podmínkám vyhovoval.. Po sérii jen kladných zpráv se ale začaly objevovat i záporné (přístroji se nezapínal větrák a tak se často a brzy usmažil ve vlastní šťávě) a tak jsem na přelomu roku začal hledat dál. Opustil jsem all-in-one stroje (receiver s DVD přehrávačem v jednom) právě kvůli onomu přehřívání, koupil samostatný receiver Panasonic SC-HT400E a začal hledat vhodný DVD přehrávač. Kritériem bylo co nejvíce muziky za co nejméně peněz (jednoduše proto, že receiver odčerpal drtivou většinu finančních prostředků, které jsem na tuto legraci měl vyčleněnu).

CyberHome

Po krátkém hledání na webu jsem narazil na CyberHome.cz. Nabízejí tři DVD přehrávače ve dvou řadách. Řada 50x mě nechala chladným, zatímco typ 402 byl dle popisu a hlavně ceny naprosto skvělý přehrávač. Uměl vše, co jsem potřeboval a k tomu ještě přehrával všechny formáty DVD záznamů i další typy médií (DVD+-R/W, CD-R/W), zobrazoval JPG a dokonce přímo přehrával MPEG1/2 soubory. Neuvěřitelné. Příliš ideální. Zaměřil jsem se na něj a během dvou týdnů zjistil prakticky všechno, co o něm na internetu lze najít. Nejcennější a nejkritičtější zdroj informací byl už tradičně VCDHelp.com. Dočetl jsem se tam i o několika možných problémech, které zchladily mé počáteční nadšení. Samozřejmě jsem se snažil si tyto informace ověřit - a to jak u evropské podpory CyberHome, tak i u lidí, nabízejících své e-maily a ICQ kontakty na CyberHome.cz. Bohužel, z Německa nepřišla žádná odpověď, a i když lidé z Česka reagovali, překvapivě o přehrávači CH-402 neuměli říct nic víc, než co měli napsáno na svých stránkách (kde jsou prakticky jen věci opsané z krabice). Jelikož nikdo nic nevěděl (nebo nechtěl říct), rozhodl jsem se to risknout a ten CyberHome si prostě koupit.

CH-402S

V okolních zemích stojí tento přehrávač 99 Euro nebo méně (například 50 dolarů). U nás se prodává za ceny v rozmezí od 3800 až do 5500 Kč a to překvapivě u prodejců s výpočetní technikou. Koupil jsem ho jednoduše u toho nejlevnějšího prodejce a za dva dny to měl poštou až na stole. Nebudu opisovat, co najdete jinde, jen potvrdím, že v krabici je kromě celkem solidně vypadajícího DVD přehrávače i podrobný návod v několika světových jazycích (navzdory českým zákonům však ani řádka česky), dále dálkové ovládání včetně dvou AAA monočlánků a překvapivě i plně osazený SCART kabel a audio-video kabel (trojice pozlacených cinchů). Za poznámku ještě stojí 12-ti měsíční záruka, místo očekávané dvouleté (protože prý jde o výprodej skladových zásob z roku 2002).

Dobré zprávy

Opravdu to hraje.. Fakt. Normálně to přehraje následující věci: Víc jsem toho zatím nestihl zkusit. Měl jsem na víkend půjčených asi pět DVD, z nichž nejnabušenější bylo rozhodně Mission: Impossible II a všechno to přehrálo výborně, včetně všech bonusů atd. Měl jsem i testovací DVD s různými video streamy, takže jsem si ověřil, že přehrávač lehce zvládne 3, 6 i 9 Mbps stream (jak CBR tak i VBR), takže by měl přehrát jakkoliv náročné scény, jestli to dobře chápu.

Výbava (ve smyslu ovládání) se mi zdá bohatá (pozor na to, nemám s čím srovnávat, snad jedině s přehrávačem xine na linuxu). Zvětšování/zmenšování, zrychlování/ zpomalování, opakování, záložky (až 12), rychlé skoky doprostřed filmu pomocí času (hodí se u SVCD, kde chybí jiná navigace) a další věci.

Samostatnou kapitolou je práce se soubory (které můžou být vypálené jak na CD, tak i na DVD - což pro MP3 otevírá úplně fantastickou možnost stovky alb na jednom disku). Po vložení disku se otevře okno pro výběr souborů, které zobrazí 11 znaků z jména každého souboru (čili podporuje to dlouhé názvy) a dokonce ikonkou ukazuje typ souboru (fotka, MP3 a asi i film pro MPEG - to nevím, ještě jsem nezkusil). Podle návodu se dá sestavit playlist, podle kterého to pak hraje nebo možná i ukazuje fotky, to musím teprve prozkoumat. Zprávy z VCDHelp.com hovoří i o Random (náhodném) přehrávání - taky jsem ještě nestihl ověřit.

Už úplně šokující je podpora JPG. Kromě běžného zobrazení fotky ji umí také zmenšit (postupně až na 50%) a zvětšit (postupně až na 200%) a dokonce se dá větším obrázkem posouvat všemi směry (panning). Aby toho nebylo dost, je tu i slide-show (přehlídka), kdy se obrázky samy zobrazují a současný se v další přelévá jedním z mnoha způsobů (snad 8, možná víc), možno i náhodně. A nakonec je tu i možnost náhledu na JPG, kdy se na obrazovce zobrazí tuším 12 menších obrázků a kurzorem je možné si vybrat k zobrazení. S tímto si autoři firmware (programového vybavení) opravdu vyhráli.

Ještě jsem nezmínil výstupy: tři obrazové (kompozitní video, S-Video a RGB SCART) a tři zvukové (downmix stereo 2xcinch, koaxialní digitální (cinch) a optický digitální). Takový výběr jsem neviděl ani u 3x dražších přístrojů! Po chvíli experimentování jsem zůstal s kompozitním videem a optickým digitálním zvukem. Oboje vedu do receiveru a můžu tak přepínat i mezi videem a počítačem a to obraz i zvuk současně. Mimochodem, tvrdí se, že kompozitní video má nejhorší obraz a že je nezbytné použít RGB, ale já jsem žádný rozdíl na své 55cm OTF nebyl schopen poznat. Navíc ta moje TV má jen jeden video vstup, takže jsem si nemohl moc vybírat, pokud jsem chtěl připojit i další přístroje a trošku komfortně je přepínat.

Horší zprávy

VCDHelp.com měl v některých věcech pravdu. Například zmínka jednoho člověka o obrazu posunutém na TV doleva - skutečně je obraz mírně vlevo (asi 2 cm na 55cm úhlopříčce obrazovky). Toto se však překvapivě týká jen RGB výstupu. V nastavení přístroje (v SETUPu) lze přepnout mezi RGB a S-Video. Zapnul jsem to na S-Video a obraz se vycentroval. I barvy se změnily - těžko říct, jestli k lepšímu nebo horšímu. V RGB módu vypadají jakdyž přesycené, úplně se skoro roztékají. Ale kdoví, jestli ta moje OTF má vůbec RGB vstup - to bude muset vyzkoušet někdo jiný.

CyberHome u SVCD nezvládá menu ani titulky (na rozdíl od mnou dříve testovaných Samsung HT-DM150 nebo Philips LX-3000. Autoři firmware si zřejmě dali záležet na především na podpoře VCD - dálkový ovladač má dokonce speciální tlačítko PBC pro přístup do nějakých menu na VCD discích. Zatímco u VCD je to asi trošku hack, SVCD má interaktivní menu přímo v normě - ale tento přístroj to nezvládá. To mi naštěstí nevadí, protože já jsem původně SVCD podporu chtěl hlavně proto, abych mohl vyrábět SVCD streamy se slide-show z fotek. Teď, když přístroj umí slide-show přímo s JPG soubory, není nutné se s masterováním still menu u SVCD nijak babrat. Ovšem zmiňuji to pro lidi, kteří by kupovali originální SVCD z Asie - tam by mohli přijít o funkce přístupné pouze z SVCD menu, případně by u čínských filmů asi hodně chyběly anglické titulky. Ovšem zvukové stopy přístroj podporuje, takže snad čínské disky obsahují i anglickou zvukovou stopu.

Velmi zvláštní věc se mi stala u bonusového materiálu na disku American Pie 2. Je tam jeden hudební videoklip, který CyberHome nezvládl přehrát plynule - obraz i zvuk byl trhaný, jako by to byl stream s příliš vysokým bitratem. Bohužel ve víkendovém zmatku jsem nestihl to DVD otestovat v počítači, anebo pokusně ripnout ten videoklip a zjistit, jak je udělaný a o jak velký proud dat se jedná. Budu číhat, a kdyby se problém opakoval u jiného disku, změřím aspoň ten stream. Každopádně testovací 9 Mbps stream to přehrálo v pohodě, tak nevím.

Závěr

Je zřejmé, že CyberHome CH-402S mám zatím příliš krátce a tak jsou zkušenosti trošku chaotické, nicméně to se bude postupně zlepšovat a přitom by se mohla zpřesňovat i tato WWW stránka. Snad pomůže dalším zájemcům rozhodnout se, aby nemuseli kupovat tak jako já - tj. skoro naslepo. Jedním slovem se však jedná o dobrou koupi. Ten poměr výkon/cena a vlastnosti/cena je úplně zdrcující a kdo se rozhoduje ne podle značky, ale podle právě tohoto poměru, má už snad jasno.

Update: nečekaná smrt

Dva roky a měsíc vydržel můj první DVD přehrávač: poté začal tvrdit, že jsem nevložil žádný disk. Rozdělal jsem ho do šroubku, nenašel žádný prach či špínu, očistil čočku, ale stále jsem prý nevložil disk. Tak jsem to vzdal a koupil si nový. Zdá se, že na CH-402 budu ještě s láskou vzpomínat...

Kontakt

pstehlik@sophics.cz
Šest let neudržovaná homepage
Čtenářů